wtorek, 24 listopada 2015

Żelazo - przyjaciel czy wróg?

Żelazo jest minerałem bardzo potrzebnym naszemu organizmowi. Wchodzi w skład hemoglobiny i uczestniczy w transporcie tlenu z płuc do tkanek, a także dwutlenku węgla z tkanek do płuc. Jest więc niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego.
Szkodliwy jest zarówno nadmiar jak i niedomiar żelaza. Zbyt duża ilość tego pierwiastka może powodować jego odkładanie w wątrobie i trzustce. Jest to niebezpieczne, gdyż żelazo, które nie jest związane z hemoglobiną ( barwnikiem krwinek czerwonych) przyspiesza procesy oksydacyjne. Zbyt duża ilość żelaza sprzyja również tyciu. Jest to związane z tym , że wpływa ono na poziom leptyny - hormonu zmniejszającego apetyt. Im wyższy poziom tego pierwiastka tym mniej jest hormonu zmniejszającego apetyt, przez co częściej czujemy się głodni. Objawami nadmiaru żelaza są złe samopoczucie i zmęczenie.
Niedobór żelaza jest równie groźny dla zdrowia jak jego nadmiar. Może powodować anemię, czyli niedokrwistość. Innymi skutkami zbyt małego poziomu tego pierwiastka są szybsze bicie serca oraz zawroty głowy. 
Żelazo odgrywa kluczową rolę u kobiet w ciąży. Warunkuje prawidłowy rozwój mózgu i tkanek płodu. 
Staraj się więc przyjmować odpowiednią ilość tego pierwiastka. Zalecana ilość żelaza to:
- 19 mg żelaza na dzień u kobiet
-25 mg żelaza na dzień u kobiet w ciąży
-17 mg żelaza na dzień u mężczyzn
Zmniejsz ilość spożywanego żelaza z produktów mięsnych, na rzecz tego występującego w produktach roślinnych.(patrz zdjęcie)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz